Πρόγραμμα

  • Ολομέλεια (Αίθουσα Ολυμπία)

    Προσέλευση Συνέδρων – Εγγραφές

    09.30-09.35 Έναρξη Συνεδρίου – Χαιρετισμός Κώστας Νόστης, Πρόεδρος Οργανωτικής Επιτροπής

    09.35-10.00 Χαιρετισμός: Daniel Bennett Smith, Ambassador, US Embassy

    10.00-10.15 Χαιρετισμός: Μιχάλης Παπαδόπουλος, Βουλευτής, Υπεύθυνος Τομέα Πολιτικής Ευθύνης Μεταφορών, Νέα Δημοκρατία

    10.15-10.20 Χαιρετισμός: Κωστής Παπαδημητρακόπουλος, Πρόεδρος, ΣΕΚΕΕ

    10.20-10.25 Χαιρετισμός: Μανόλης Γιαμπουράς, Πρόεδρος, eTEE

    10.25-10.30 Χαιρετισμός: Χάρης Ρούγκας, Γενικός Διευθυντής, ΙΑΒ Hellas

    10.30-10.35 Χαιρετσιμός: Ιωάννα Σαμπράκου, Αντιπρόεδρος, EMηΠΕΕ

    Εναρκτήρια Ομιλία

    10.35-10.50 Keynote Speaker: Ξένια Κούρτογλου, Πρόεδρος & CEO, Focus Bari

    Ενότητα 1η:10.50-13.00

    Ο ρόλος των δικτύων επόμενης γενιάς στην ψηφιακή Ελλάδα

    Συντονιστής: Ιωάννης Τόμκος, Πρόεδρος Ομάδας Οπτικών Τηλεπικοινωνιών, Optical Society of America

    Keynote Speaker: Σωκράτης Κάτσικας, Γενικός Γραμματέας Επικοινωνιών, ΥπΥΜεΔ

    Keynote Speaker: Pietro Guerrieri, General Manager, SES ASTRA Italy

    Ομιλητές:

    Αθανάσιος Έξαρχος, Διευθύνων Σύμβουλος, Nokia Siemens Networks Hellas
    Ευθύμιος Παπαϊωάννου, Διευθύνων Σύμβουλος, Alcatel-Lucent Hellas
    Αναστάσιος Δημόπουλος, Γενικός Διευθυντής, Intracom Telecom
    Κώστας Μήτσιος, Country Manager, Italtel Telecommunications Hellas
    Αιμίλιος Βουδούρης, Executive Director Sales & Business Development,Huawei Τεχνολογίες Α.Ε.
    Ευάγγελος Ντάνης, Γενικός Διευθυντής, ZTE Hellas Telecommunications A.E.
    Γιάννης Γιωνάς, Διευθυντής Νέων Πελατών και Δημοσίου Τομέα, Ericsson Hellas

    13.00-13.30 Διάλειμμα

    Ενότητα 2η:13.30-15.00

    Καινοτομία και Εξωστρέφεια: Η νέα επιχειρηματικότητα αλλάζει τα δεδομένα

    Συντονιστής: Δημήτρης Μαλλάς, Δημοσιογράφος

    Keynote Speaker: Αντώνης Μαρκόπουλος, Ειδικός Γραμματέας Ψηφιακού Σχεδιασμού

    Keynote Speaker: Κωστής Παπαδημητρακόπουλος, Προεδρος και Διευθύνων Σύμβουλος, Oμιλος Globo

    Ομιλητές:

    Μάρκος Βερέμης, Πρόεδρος, Upstream SA
    Δημήτρης Κολοκοτρώνης, Διεύθύνων Σύμβουλος, FASMETRICS SA
    Μενέλαος Ιωαννίδης, Διευθύνων Σύμβουλος, Build-IT
    Χρήστος Γεωργόπουλος, Διευθύνων Σύμβουλος, Inaccess Networks
    Μανώλης Λιγνός, NGN Director, Innova SA
    Ρόζα Μόνου, Σύμβουλος Νέων Μέσων, Υπουργείο Ανάπτυξης Ανταγωνιστικότητας και Ναυτιλίας

    Ενότητα 3η:15.00-17.00

    Κανονιστικό και Επενδυτικό περιβάλλον στη ψηφιακή Ελλάδα

    Συντονιστής: Βαγγέλης Μανδραβέλης, Δημοσιογράφος

    Χαιρετισμός: Μιχάλης Σακκάς, Αντιπρόεδρος ΕΕΤΤ

    Keynote Speaker: Φώτιος Σαββίδης, Ανώτατος Εκτελεστικός Διευθυντής,CYTA

    Keynote Speaker: Αναστάσιος Νικόγιαννης, Regional Manager, Skylogic SA

    Κεντρική Εισήγηση Tony Shortall, Director, Telage

    Ομιλητές:

    Αγγέλα Μιχαλοπούλου, Διευθύντρια Προσέλκυσης Επενδύσεων, Invest in Greece
    Γεώργιος Γιαγλής, Αντιπρύτανης, Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών
    Δημήτρης Δημητρόπουλος, Γενικός Διευθυντής, ACCS Ltd
    Άγγελος Μαγκλής, Πρόεδρος & Διευθύνων Σύμβουλος, Atlantis Research Organization
    Δημήτρης Τσίγκος, Πρόεδρος, Ευρωπαϊκή Συνομοσπονδία Νέων Επιχειρηματιών

    17.00-17.30 Διάλειμμα

    Ενότητα 4η: 17.30-19.30

    CEOs Summit: Πως οι ηγέτες της αγοράς αντιμετωπίζουν τα νέα δεδομένα

    Συντονιστής: Κυριάκος Σαμπατακάκης, Πρόεδρος & Διευθύνων Σύμβουλος, Accenture

    Χαιρετισμός: Μιχάλης Χρυσοχοΐδης, Υπουργός, Υπουργείο Περιφερειακής Ανάπτυξης και Ανταγωνιστικότητας*

    Παντελής Τζωρτζάκης, Υφυπουργός, Υπ. Διοικητικής Μεταρρύθμισης & Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης

    Keynote Speaker: Λεωνίδας Κανέλλος, Πρόεδρος, EΕΤΤ

    Keynote Speaker: Γεώργιος Στεφανόπουλος, Γενικός Διευθυντής, ΕΕΚΤ

    Ομιλητές:

    Δαμιανός Χαραλαμπίδης, Chief Operating Officer, Vodafone Hellas
    Νάσος Ζαρκαλής, Διευθύνων Σύμβουλος, Wind Hellas
    Χάρης Κοτσιμπός, Διευθύνων Σύμβουλος, Globul
    Μιχάλης Αχιλλέως, Γενικός Διευθυντής, Cyta Ελλάδος – Ανώτερος Διευθυντής Cyta Κύπρου
    Πάνος Παπαδόπουλος, Διευθύνων Σύμβουλος, Forthnet
    Αντώνης Κεραστάρης, Διευθύνων Σύμβουλος, Hellas Online
    Γρηγόρης Αναστασιάδης, Διευθύνων Σύμβουλος, On Telecoms
    Κώστας Τσαγκανός, Διευθύνων Σύμβουλος, Multirama

    19.30-19.45 Κλείσιμο εργασιών Συνεδρίου

    19.45-20.00 Απονομή Info-Com World Awards

     

    ΠΑΡΑΛΛΗΛΕΣ ΕΝΟΤΗΤΕΣ

    Αίθουσα Ιλισός

    10.50-13.00 Cloud Computing: Τα πάντα ως υπηρεσία 

    Συντονιστής: Γιάννης Ριζόπουλος, Δημοσιογράφος

    Keynote Speaker: Fabio Benussi, Applications & Cloud Enablement Manager, HP

    Keynote Speaker: Garofano Amerigo, VP Engagement Practices, Ericsson Hellas

    Ομιλητές:

    Γεωργία Ψυλλίδου, Υπεύθυνη Λύσεων και Εφαρμογών, Microsoft Hellas
    Ελευθέριος Χανιωτάκης, Enterprise Services Leader, ΙΒΜ Hellas
    Χρίστος Κρέστας
    , Technology Consultant, EMC
    Ανδρέας Τσαγκάρης
    , CTO, Performance
    Βασίλης Ζωγράφος, CEO, Interworks
    Δημήτρης Γαγανέλης
    , Business Development–Cloud Services, SoftOne

    Αίθουσα Ιλισός

    Ενότητα 1η:
    13.30-15.15

    Ψηφιακή Τηλεόραση: Το νέο ρυθμιστικό πλαίσιο και το τοπίο που διαμορφώνεται

    Συντονιστής: Βασίλης Γκόλτσιος, Σύμβουλος Ραδιοτηλεοπτικών Μέσων

    Χαιρετισμός: Ηλίας ΜόσιαλοςΥπουργός Επικρατείας και Κυβερνητικός Εκπρόσωπος*

    Σίμος Κεδίκογλου, Βουλευτής, Τομεάρχης ΜΜΕ Νέας Δημοκρατίας

    Keynote Speaker: Στέλιος Χειμώνας, Διευθυντής Ηλεκτρονικών Επικοινωνιών, Υπ. Συγκοινωνιών &Έργων

    Ομιλητές:

    Σταύρος Καλαφατίδης, Διευθυντής Διαχείρισης Φάσματος και Ελέγχου Φάσματος Ραδιοσυχνοτήτων, ΥπΥΜεΔ
    Γιώργος Μαθιός, Διευθύνων Σύμβουλος, Digea
    Γιάννης Πανταζόπουλος, Διευθύνων Σύμβουλος, Digital Union
    Νίκος Παπαφιλίππου, Πρόεδρος, West Channel
    Νίκος Μιχαλίτσης, Τεχνικός Διευθυντής, ΕΡΤ
    Κώστας Μωραΐτης, Τεχνικός Διευθυντής, NOVA
    Χρήστος Καψάλης, Καθηγητής, ΕΜΠ

    Ενότητα 2η:
    15.15-17.00

    Η επόμενη μέρα της Τηλεόρασης: Αναζητώντας το νέο μοντέλο επιβίωσης

    Συντονίστρια: Σόνια Χαϊμαντά, Δημοσιογράφος

    Χαιρετισμός: Χριστόδουλος Πρωτοπαπάς, Διευθύνων Σύμβουλος, Hellas SAT

    Keynote Speaker: Γεώργιος Λεκάκος, Επίκουρος Καθηγητής, Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών

    Keynote Speaker: Pietro Guerrieri, General Manager, SES Asrta Italy

    Ομιλητές:

    Γιώργος Λαμπριανού, Δ/ντής Διαχείρισης Υπηρεσιών – Μάρκετινγκ, CYTA
    Κατερίνα Κασκανιώτη, Γεν. Διευθύντρια Περιεχομένου & Πλατφόρμας, Nova
    Γεώργιος Γαμπρίτσος
    , Επικεφαλής ΟΤΕ TV, OTE
    Struecker Marco
    , General Manager, Antenna Internet
    Μιχάλης Αναγνωστάκος, Senior Marketing Manager, hellas on line
    Γεώργιος Μπόκας, Διευθύνων Σύμβουλος, Αχελώος TV
    Μιχάλης Σαραντινός, Διευθύνων Σύμβουλος, Steficon

    ΠΑΡΑΛΛΗΛΕΣ ΕΝΟΤΗΤΕΣ

    Αίθουσα Βεργίνα

    10.50 – 13:00 OTEAcademy Shifting Workshop «Shifting for Excellence in Sales»

    10:50 – 11:00 Έναρξη

    Καλωσόρισμα  Δημήτρης Λώλης Διευθύνων Σύμβουλος OTEAcademy

    11:00 – 11:50 «The notion of shifting in difficult times»

    Δημήτρης Λώλης Διευθύνων Σύμβουλος OTEAcademy

    11:50 – 12:40 «Shifting as a tool for excellence in sales»

    Βασίλης Βασιλειάδης, Διευθυντής Εκπαίδευσης OTEAcademy

    12:40 – 13:00 Ερωτήσεις – Συμπεράσματα 

    Αίθουσα Βεργίνα

    Ενότητα 1η:
    13.30 – 15.30

    Mobile Apps: Οι Ψηφιακές υπηρεσίες στην εποχή των Smartphones & των Tablets

    Συντονιστής: Βαγγέλης Ξανθάκης, Δημοσιογράφος

    Χαιρετισμός: Αλέξανδρος Μπρέγιαννης, Διευθύνων Σύμβουλος, Ψηφιακές Ενισχύσεις ΑΕ

    Χαιρετισμός: Γιάννης Κωτσής – Γιανναράκης, Γενικός Διευθυντής, ΣΕΚΕΕ

    Keynote Speaker: Stijn Schuermans, Business Analyst, Vision Mobile

    Keynote Speaker: Γιάννης Σίμος, Εμπορικός Διευθυντής Τεχνολογίας, Public

    Panel Ομιλητών:

    Κώστας Κασταμονίτης, Commercialization Product Manager,  HTC Hellas
    Άρης Μαρκου, Terminal Sales & Marketing Manager, Huawei Hellas
    Σωτήρης Σκανδάμης, Διευθυντής Πωλήσεων Terminals, ZTE
    Κωνσταντίνος Θεοδωράκης, Senior HHP Tech Supervisor, Samsung
    Παναγιώτης Μακρογιάννης, Service Manager, Nokia Mobiles
    Πάνος Αλπογιάννης, Content and Application Specialist, Sony-Ericsson

    Ενότητα 2η:
    15.30 – 17:00 Apps Show: Παρουσιάσεις Applications από developers και εταιρείες

    Συντονιστής: Βαγγέλης Ξανθάκης, Δημοσιογράφος

    Keynote Speaker: Νίκος Μαλλιάκας, Mobile Data & Contents Senior Member, Wind

    Ομιλητές:

    Δημήτρης-Ηλίας Γκανάτσιος, Developer Advisor, Microsoft Hellas
    Γεράσιμος Λιβιεράτος, Pro Sales Manager, iSquare
    Κώστας Κοντακτσής
    , HHP Apps & Content Services Supervisor, Samsung Business Applications
    Νίκος Γαβαλάς
    , Product Manager , Globo Mobile
    Ιάσονας Νικολάου , Group Solutions Manager Telecom Sector, Printec
    Αλέξανδρος Λαζαρίδης
    , VP Technology, Innova SA
    Δημήτρης Γαλερίδης
    , Διευθύνων Σύμβουλος, Hotech
    Δημήτρης Στεργιόπουλος, Co-Founder, Mobartia Ltd Consumer Applications
    Τίνα Δήμιζα, Επικεφαλής Ψηφιακών Προϊόντων, Χρυσός Οδηγός
    Βασίλης Πάτρας
    , Digital Services Director, Newsphone
    Διονύσης Τσίτος, Διευθυντής Τομέα New Media, Forthnet Group
    Γιάννης Ντρενογιάννης, Founder, Experience Greece
    Γιάννης Παπαδάκης
    , Co-Founder, Pajap
    Νίκος Δρανδάκης
    , Founder, Taxibeat
    Παύλος Κίντερ
    , Co-Founder, Fweebi

    *έχουν προσκληθεί

  • @icw16-SBC TV

     

  • Timelapse Video!

     

  • 360 Experience by Samsung

     

  • Ομιλητές

     

  • #icw16-SBC TV

     

  • #icw16-Star Κεντρικής Ελλάδας

     

  • Έντυπο Πρόγραμμα

     

  • infocomgr

  • Απολογισμός 17ου ICW

     

  • Sites Συνεδρίων

     

  • SmartPress Sites